סיפור רכישת הקרקעות והתגבשות המשבצת הקרקעית והיישובית של אזור רמת יוחנן וסביבתה
דף בתהליך הקמה. במסגרת תחביבי המתמשך אני נוגע ועוסק בסוגייה הקרקעית בתולדות רמת יוחנן כבר שנים רבות. נאספו אצלי מסמכים, תרשימים, מפות ותצלומי אוויר ומידע רב בנושא. לאחר מספר הרצאות ובניית מצגת לנושא החלטתי להעלות את החומרים בצורה סדורה לרשת. בחרתי להתחיל את הסקירה עם המסמך המהיימן הראשון שיש לנו על האזור - ממפת ז'קוטן מ 1799, ומתכנן אני לסיימה עד להתייצבות המשבצת הקרקעית בשנות החמישים הראשונות, בשנותיה הראשונות של המדינה ולאחר מלחמת העצמאות ב 1948. בכוונתי להעלות קודם כל את המסמכים שצברתי, ובמשך הזמן להוסיף את המלל היוצר את ההקשרים והסיפור המופלא והמכונן הזה. הזמן העומד לרשותי הוא בשוליים של עיקר עיסוקיי - במשך הזמן תושלם התמונה.

1. נפוליון היה כאן והשאיר לנו מתנה.
פייר ז'אקוטן, הקרטוגף של נאפוליון, היה כאן ב 1799 יחד עם נאפוליון והשאיר לנו את המפה הטופוגרפית המודרנית הראשונה שכיסתה חלקים ניכרם מארץ ישראל באותה התקופה. מפת הגליל ודרום הלבנון שהאזור שלנו הוא חלק ממנה זכתה למיפוי ומדידות שלו ושל צוותו בשונה מאזורים רבים אחרים בהם הסתמך על מיפוי קיים והתוצאה הרבה פחות מדוייקת. סיפור הקרב על עכו והמצור הכושל עליה אפשר לצוות שלו לעשות עבודה טובה באזור שלנו. 
כאן - מבט כללי במפת ז'קוטן על אזור המפרץ שבין עכו לחיפה מזרחה לאזורים שלנו.כאן - הגדלה במפת ז'קוטן - זום-אין על האזור שלנו.


2. מפת פי.אי.אפ   - PEF Map (Palestine Exploration Fund, 1880)
מפת הקרן לחקרן הבריטית לחקר ארץ ישראל - תוצר של עבודת מיפוי שבוצעב החל מ 1770 על ידי משלחת מדידות בריטית לצרכים אזרחיים שהיוו מסווה גם לצרכים צבאיים. קפיצת מדרגה עצומה בדיוק ובאיכות ממפת ז'קוטן שקדמה לה.
מפת ה PEF נותנת לנו מפה ישובית זהה למדי לזאת שהייתה במפת ז'קוטן שקדמה לה בכ 80 שנה. שנים של קיפאון ישובי.
הכפרים במרחב המשולש שלנו שבין שפרעם בצפון, באלד אל שייך בדרום מערב ושייך-אבריק בדרום מזרח הם אך ורק כפרי האריסים: כופראתה, מג'דל, הרבג' ואל חרטייה.  מעבר להם אין כל ישוב.

3. מפה משנת 1914 - כנראה מפוי גרמני עבור העות'מנים לקראת פרוץ מחמת העולם הראשונה
המפה הזאת נותנת אינדיקציה לשינוי דרמטי. לראשונה זה עשרות רבות של שנים עולה ישוב קבע על הקרקע. ב 1886 מתיישבת קהילת מוגרבים מצפון אפריקה ומקימים את הכפר הושא, בצמוד לחורבות הכפר המשנאי-ביזנתטי.

3. מפה משנת 1929- כנראה מפוי גרמני עבור העות'מנים לקראת פרוץ מחמת העולם הראשונה
המפה הזאת נותנת אינדיקציה לשקישור למאמר המלא מעיתון גלובס 12/09/2020


מאמר מרתק על ביתו של סוקסוק שמכר את אדמות עמק זבולון ורמת יוחנן למוסדות הציוניים


הליידי, הארמון והקשר הציוני: סיפור שנגמר בפיצוץ בביירות ומתגלגל עד לאדמות עמק יזרעאל

עיתוני העולם ספדו השבוע לנדבנית הלבנונית ליידי איבון קוקריין סורסוק, שנפצעה בארמונה המפואר בפיצוץ הגדול בביירות ומתה כעבור כחודש • הם הפליגו בשבחיה אבל לא הזכירו פרט אחד מעניין במיוחד: חלקה בגאולת הקרקעות בישראל

טל שניידר12.09.2020

העתקת קישור